קנייה ומכירה של דומיינים ברווח – כך תעשו מזה ביזנס

אפריל 8, 2017 / קידום ושיווק באינטרנט

דומיין הוא שם המתחם של אתר אינטרנט מסוים. למשל www.google.co.il הוא הדומיין של google. זוהי הכתובת שאנשים מקלידים כדי להיכנס ישירות לאתר מסוים או הקישור עליו לוחצים בעמוד מסוים באינטרנט כדי לעבור לאתר. כיום תוכלו למצוא ולקנות דומיינים בסכום של 50-75 שח לשנה כולל מע"מ כאשר מדובר בסיומת של co.il או com (הסיומות הפופולריות ביותר לאתרים ישראלים/אתרים של יזמים ישראלים).

כיצד עולה הערך של הדומיין?

ערך של הדומיין עולה ככל שהוא צובר וותק ברשת. למעשה אם אף אחד אינו מחזיק בדומיין אז הוא איננו קיים ולכן אינו צובר וותק. אם רכשתם דומיין ואפילו אם לא הקמתם אתר על דומיין זה, הרי שאותו דומיין כבר מתחיל לצבור וותק. דומיין של 10 שנים שווה הרבה יותר מדומיין בשנה הראשונה שלו – זאת משום שהוא יכול לתרום המון לקידום אורגני של אתר מסוים. לכן כאשר אנשים מחפשים לבצע שת"פ והחלפות קישורים למשל הם ישמחו לקשר אל האתר שלהם מדומיינים וותיקים יותר (לא תמיד אבל כן לוקחים זאת בחשבון). דומיין ממוצע יכול להימכר בכמה אלפי שקלים כאשר הוא צובר וותק כך שאם תשקיע למשך 1000 שקלים באחזקת דומיין למשל 15 שנים – הרי שתוכלו למכור אותו ברווח של כמה אלפי שקלים. נכון שמדובר בכסף קטן יחסית לחכות עבורו 15 שנים – אבל אם תשקיעו כך ב-100 דומיינים (בערך כ-5-7 אלף שח בשנה) הרי שתוכלו למכור אותם ברווח גבוה בעוד 10-15 שנים ואם תמכרו כמות תוכלו בהחלט ליהנות מסכום נאה.

מתי עוד דומיין יכול להיות שווה הרבה כסף? (שם קליט, לתפוס דומיינים בזמן כמו למשל עם העברית, כאשר מקדמים מותג מסוים והדומיין הוא חלק בלתי נפרד ממנו)

מלבד הוותק שהם צוברים המעלה את הערך שלהם דומיינים יכולים להירכש ולהימכר ברווח גם בטווח הקצר. זאת במידה ומישהו עלה על רעיון קליט/יצירתי של דומיין שיכול לתפוס ומצא חן בעיניי מישהו אחר שרוצה לרכוש אותו ולפתח עליו אתר. בנוסף ישנה אפשרות לתפוס הזדמנויות. מה הכוונה? לא מזמן יצאו לאוויר דומיינים בעברית. אלפי יזמים רצו למלא את האינטרנט בכתובות דומיין בעברית שהם רק יכלו לשים עליהם את היד. תארו לעצמכם כמה שווה הדומיין כסף.co.il או מילות מפתח אטרקטיביות ותחרויות אחרות כמו עורך דין, הלוואות, שוק ההון, מסחר, אימהות, מתנות ואחרים.