האם בקרוב נשלם בעזרת הסלולרי בלבד?

ספטמבר 28, 2015 / חדשות

 

כמה פעמים קרה לכם שנתקעתם ללא מזומן והייתם צריכים לשלם לנהג המונית, למסעדה או לבית הקפה? סביר להניח שהמקרים הללו קרו לכם והם בהחלט לא נעימים.

פעמים רבות איננו זוכרים להוציא מזומן מהכספומט או שאין לנו זמן לגשת אליו ולא כולם אוהבים או יכולים לשלם באמצעות כרטיס האשראי (כמו למשל צעירים).

כמו כן, ישנם מקומות אליהם לא נוח לא להיסחב עם ארנק- כמו למשל- כאשר הולכים למסיבה ורוצים לרקוד, כאשר יוצאים לצעוד בחוץ או כאשר הולכים לים או לבריכה. אך אל דאגה, נראה שעוד מעט- או כבר ממש עכשיו לא נצטרך לדאוג לעניינים הללו משום שנוכל לשלם עבור רכישותינו באמצעות מכשירי הנייד. בעבר, לא הסכימו הגופים על דרך התשלום באמצעות המובייל אך המצב השתנה והמחלוקות נפתרו.

לפי מחקר שבוצע על ידי PAYPAL וחברת IPSOS התגלה כי קצב הרכישות גדל בצורה משמעותית ועוד צפוי לגדול. המחקר שבחן את הרגלי הרכישה דרך המובייל בדק מעל ל- 17,500 לקוחות ממדינות שונות. אם בשנת 2013 עמד המסחר באמצעות המובייל על כ- 181 מיליון דולר הרי שהוא צפוי להגדיל את עצמו לכ- 168% עד שנת 2016.

תשלום סלולרי

נתוני הרכישה של הלקוחות- רכישות דרך המובייל

מעבר לרכישה עצמה נראה כי המובייל משמש את הצרכנים לביצוע פעולות נוספות אשר קשורות לרכישה. כ- 54% מהישראלים מחפשים מידע על מוצרים באמצעות המובייל, כ- 53% מהישראלים משתמשים במובייל כדי לאתר את בית העסק ממנו הם מעוניינים לבצע את הרכישה, כ- 37% מהישראלים משתמשים במובייל כדי לערוך השוואת מחירים במהלך ביצוע הקניות, כ- 27% מהישראלים משתמשים באפליקציות ששייכות לבתי עסק ומשתמשים בהן כדי לבצע את הרכישות וכ- 29% מהמשתמשים נעזרים במובייל כדי לקרוא חוות דעת של לקוחות אשר משתמשים במוצר או בשירות בו הם מתעניינים. הרכישות מתבצעות מגל מקום- מהבית, מהעבודה, מהחנויות וכו'. נוסף על כך, נוהגים ישראלים רבים להזמין אוכל דרך אפליקציות שונות.

יתרונות וחסרונות לתשלום דרך מובייל

חסרונות לתשלום באמצעות מובייל

בעיות אשר עשויות לעלות בעת תשלום במובייל עשויות להיות קושי לתמרן בין החזקת מכשיר הנייד ובין הזנת המספר של כרטיס האשראי. כמו כן, לא בטוח להקליד את פרטי הכרטיס כאשר נמצאים במקום ציבורי. הפיתרון לבעיה מתבצע על ידי הטמעת שירותי התשלומים באתרים, כך לא צריכים הלקוחות להזין את פרטים כאשר הם מבצעים את הרכישה.

נוסף על כך, השיטה אינה מתאימה לאנשים שאין להם כרטיס אשראי- בני נוער שעוד לא מחזיקים בכרטיס אשראי אינם יכולים לבצע את הרכישה וישנם בני נוער שמוגבלים בכמות התשלומים, לא ניתן להתעלם מהדבר משום שמדובר על קהל משמעותי של משתמשים.

יתרונות לתשלום באמצעות מובייל

למרות החסרונות אין ספק כי הרבה יותר נוח לשלם באמצעות המובייל וסביר להניח שיהיה ניתן לפתור את הבעיות בהמשך. הפתרון יוכל להתבצע על ידי חיבור שירותי התשלום לשירותי הבנקים או כאשר יתקיים שיתוף פעולה בין מפתחי מערכות ההפעלה ובין שירותי התשלום- כך שהדרכים למתן התשלום יהיו מאוחדות וימצאו במערכת ההפעלה של המובייל.

עתיד הרכישות באמצעות המובייל כבר החל

סביר להניח שתוך זמן קצר ייעלמו כרטיסי הפלסטיק וכולנו נעבור אל הדרך הנוחה ונשלם עבור רכישות ושירותים באמצעות המובייל. השינוי שהחל ימשיך, יצבור תאוצה ותוך עשור לא נצטרך להסתובב עם ארנק גדוש במטבעות וכרטיסים ונוכל לבצע את כל פעולות הרכישה במהירות ובקלות.