"האינטרנט של הדברים" וכיצד הוא קשור לסמארטפון שלכם?

אוגוסט 12, 2015 / חדשים בזופ

"האינטרנט של הדברים" (מכונה גם בשם IOT) מתייחס לפיתוח תקשורת אינטרנט שמיועדת לחפצים ומוצרים, באמצעותה, יכולים המוצרים לקיים תקשורת דרך האינטרנט ולסייע לנו לשפר את איכות חיינו.

התקשורת מתבססת על חיישנים ושבבים אשר מאפשרים למכשירים לקבל ולאגור מידע. לאחר מכן הם יכולים לשדר אותו באמצעות רשת האינטרנט. מכיוון שגודלו של המחשוב זעיר ניתן להשתיל את המחשבים בכל מקום ולאפשר למכשירים וגאדג'אטים לבצע מגוון משימות בלי שאנו נעשה דבר. במילים אחרות- החפצים אשר נמצאים מסביבנו משרתים אותנו ומאפשרים לנו להתאים את הפעולות הדרושות לנו באופן אישי. בצורה זו ניתן לשלוט על הנהיגה שלנו, האימונים, האבטחה בבית, ברכב או במשרד, הטמפרטורה ועוד.

האינטרנט של הדברים

כדי לאפשר לאינטרנט של הדברים להצליח יש צורך בביקוש הצרכנים וניהול אבטחת מידע קפדני. צרכנים רבים חוששים מזליגת המידע ונמנעים מלקיחת חלק בפיתוח החדיש.

אז מהם היתרונות של ה- IOT?

האינטרנט של הדברים יכול לסייע לכולנו משום שהוא מאפשר ביצוע של מגוון פעולות שאנו עושים באופן שגרתי ומתפקד כמעין "מטפלת" או "עוזרת אישית".

באמצעות ה- IOT ניתן להתאים את המכשירים לצרכים האישיים של כל צרכן- בין מגוון האפשרויות ניתן להתאים את הטמפרטורה בבית, את הגדרות החדר בבית המלון, את הביטוח הדרוש בהתאם לאופן הנהיגה, את תחזוקת הבית ועוד. הנוחות הרבה מסייעת לצרכן לשלוט על המכשירים הנמצאים בבית, לתת שירות למוסדות, לשתף את החברים ברשתות החברתיות באופן אוטומטי ועוד, בצורה זו ניתן לחסוך זמן יקר.

כמו כן, מסייעת הטכנולוגיה לשיפור איכות החיים והבריאות- המצלמות בבית או במשרד מספקות דיווח מלא על המתרחש, ניתן לדעת בדיוק היכן נמצאים בני המשפחה ובעלי החיים, ניתן לקבל מידע בנוגע לילדים ותינוקות, לקבל תזכורות, לקבל התרעות בנוגע לבריאותינו (למשל- התרעה למדוד לחץ דם, התרעה לשתות מים, התרעה לקחת כדור וכו'). נוסף על כך, המערכת מסייעת לנו לחסוך בחשמל משום שהיא יכולה להדליק ולכבות את המכשירים בהתאם לדרישות שלנו וכו'. ההפחתה בצריכת החשמל מסייעת לנו לשמור על הסביבה משום שניתן לשלוט על מכשירים רבים באמצעות הסמארטפון.

הבעייתיות של הטכנולוגיה

אין ספק כי מדובר על תחום שיכול לשפר את איכות חיינו אך כדי לצבור קהל לקוחות צריכים המשווקים להתמודד עם שתי בעיות מרכזיות. בעיות אלו הינן: פרטיות ואבטחת מידע. כידוע לכולנו- ישנן לא מעט מתקפות סייבר ומכיוון שהמידע יהיה נגיש לכולם הן עשויות לעלות מדרגה ואנשים רבים יוכלו לדעת עלינו פרטים אישיים- ביניהם- פרטים פיננסיים או בריאותיים. הקושי לשלוט על המידע הינו תוצאה של מקורות המידע הגלויים והפסקת הסינון של ערוצי השיווק שמטרתם לשמור על מידע רב. הפחד מאובדן הפרטיות מונע מרבים להשתמש בטכנולוגיה כך שכדי להצליח להגיע לביקוש בשוק יצטרכו החברות לשפר את מערכות אבטחת המידע וליישם כלים חדישים.