הצד האפל של הרשת – הכירו את ה Darknet

יולי 21, 2015 / חדשות

האם אתם צרכני אינטרנט מסורים ו"כבדים"? האם אתם לא פותחים את העיניים בבוקר מבלי כמה לייקים בפייסבוק?בכל זאת, יכול להיות שעדיין לא שמעתם על הרשת האינטרנט הסודית המקבילה לרשת שכולנו מכירים, הרשת שמכונה דארקנט, "הרשת האפלה", (DarkNet).

לשם המסתורי במיוחד יש גם סיבה טובה, באפלולית הרשת הזו מתרחשים דברים שלא יכולים לצאת לאוויר ברשת האינטרנט שאנו מכירים ולא ניתן לעקוב אחר המשתמשים בה. למעשה, הדארקנט היא רשת אינטרנט "סודית" שבה יש אלפי רשתות נוספות, גם הן חשאיות ואנונימיות. לא ניתן למצוא את האתרים בדארקנט באותה צורה בה אנחנו מאתרים אתרים רגילים, אין טעם שתחפשו בגוגל, כתובות האינטרנט לא מזוהות על ידי הרשת שאתם מכירים. כדי להשתמש ברשת האנונימית, יש להיעזר בתוכנת "תור" (Tor), תוכנה חינמית שמאפשרת את האנונימיות הזו. התוכנה מאפשרת לגלוש ללא עקבות וללא איתור המשתמש בעזרת כניסה מוצפנת ופתחה לרבים את אפשרות השימוש ברשת האפלה – הדארקנט.

Darknet

שני אתרים מפורסמים במיוחד בדארקנט הם וויקיפדיה הסודית, או כפי שמכנים אותה באתר – "הוויקיפדיה החבויה", ו"דרך המשי", אתר מסחר אינטרנטי שסוחר בכל הדברים הלא נכונים הקיימים בעולם. הויקיפדיה הסודית היא בעצם אתר מידע עמוס ידע סודי במיוחד, מידע ממשלתי עם חשאיות כבדה, מידע מודיעיני לא לפרסום, ומידע על שווקים אפלים בחברה – שוק עבדים, כסף מזויף, סמים ונשק, סחר בנשים ועוד זוועות רבות. בויקיפדיה הזו אתם יכולים להשיג מידע על בניית פצצה או הרכבת סמים בלתי חוקיים.

דרך המשי הוא האתר השני הכי מוכר ברשת, רשת מסחר שמשווה את עצמה לאי-ביי של הרשת האפלה. המרקטפלייס האפל הוא מקום בו אתם יכולים להשיג מה שתרצו – כלי נשק, חומרים כימים להרכבת פצצות ונשקים, רעלים והמון פורומים נלווים שמסייעים להשלמת המשימות הרצחניות. אם עד כה הדארקנט לא נדמית לכם כמו מדע בדיוני, החלק הבא אולי ישכנע אתכם. אמנם זה בלתי ייאמן, אבל "דרך המשי" הוא אתר המאפשר לכם להשכיר רוצח לשירותכם, רוצחים שכירים משוטטים ברשת עם ביקורות לגביהם, ואתם יכולים לבחור את הרוצח המועדף עליכם לביצוע העבודה. לא ייאמן כי יסופר.

למה משתמשים ברשת הדארקנט בעצם?

למרות שלכאורה נדמה שדארקנט משומשת ותשומש רק לצרכים שליליים, לצד ארגוני הפשע והטרור שבוחרים להיעזר בה לפעולותיהן יש גם פעילי זכויות אדם, אקטיבסטיים ממדינות תחת לחימה או משטר נוקשה שנעזרים ברשתות למטרות חיוביות, הפצת מסר של עזרה, ניסיון להתארגנות מבלי להיתפס מול עינו הבוחנת של הממשלה, המשטר או הצבא.

בפעולות האביב הערבי במצרים למשל, התארגנו רבים מהקבוצות וההפגנות דרך רשתות פנימיות בהן הצבא והממשלה לא יכלו לשלוט או לאתר. למרות המימד החיובי הזה, רוב הפעולות בדארקנט מגולמות תחת פעילות שלילית ענפה, ברמה שסוכנויות ביון רבות ברחבי העולם מנסים להתחקות אחר מחזור הפעילות מדי יום. הדארקנט הוא כר פורה לפשעים כמו פדופיליה ברשת, עסקאות נשק נרחבות, סחר בסמים מכל הסוגים ופשעי אינטרנט (האקינג, פגיעה באתרים, מתקפת אינטרנט על אתרים ממשלתיים וכו'). בשל כך שכל כך קשה ובלתי אפשרי לאתר את מקור המסרים, החלפת מידע רגיש הוא עניין קבוע ברשת הדארקנט והמטבע האינטרנטי, הביט קוין, הוא המטבע בו מחליפים כספים כדי שלא ניתן יהיה לאתר את מקור התשלומים.

בנוסף, רשת הדארקנט היא אחת האויבות הגדולות ביותר של נושא זכויות היוצרים ברשת, נושא שעדיין לא נפתר לחלוטין כל עוד אנחנו יכולים להוריד סרט, שיר או כל יצירה העולה על רוחנו, בחינם ללא תשלום לאמן ולמפיץ. למעשה, הפצת תכנים חינמיים למשתמשים היא פעילות מאסיבית בדארקנט, והיא מקשה על כל תהליכי החקיקה והאכיפה בנושא.