פתרונות שונים לאתר סלולארי

אוקטובר 17, 2015 / בניית אתרים

אם אתם יושבים עכשיו באיזה בית קפה אוטובוס, או אולי יצאתם להפסקת סיגריה בעבודה; אתם בוודאי מחזיקים ביד את הטלפון הנייד ובוהים במסך. בעזרת הטלפון אתם יכולים לגלוש באתרים שונים, לדבר עם אנשים ולהעביר בנעימים את הזמן. אתם לא לבד.

אחוז גדול מהגלישה נעשה היום באמצעות המכשירים הסלולאריים.  ניתן להבין זאת כי אנו תמיד מסתובבים איתם והם מאפשרים לנו לגלוש באינטרנט מכל מקום, אפילו אם אין שם חיבור wifi.  בנסיבות אלו, על בוני האתרים, מעצבי האתרים ומקדמי האתרים לחפש פתרונות לגלישה סלולרית. הגלישה הסלולרית שונה במקצת מהגלישה באמצעים אחרים.  אך במה שונה גלישה סלולרית מגלישה רגילה ומהן האפשרויות העומדות בפני בוני האתרים?

קידום אתר סלולרי

ההבדל בין גלישה סלולרית לבין גלישה באמצעות מחשב או טאבלט מתחיל בגודל המסך. המסכים הסלולריים הם קטנים בצורה משמעותית ממסך המחשב, דבר ההופך אותם במקרים רבים לבאג אחד גדול. יכולים להגיע למצב שהטקסט לא קריא; שהתמונה גדולה מידי בשביל להיכנס למסך ופגמים שמביאים לנטישה מידית של האתר. כל מחשב, טאבלט או טלפן חכם הוא בעל מסך שונה ומאפיינים אחרים, האתרים אינם נראים אותו הדבר בכל אחת מהמדיות השונות וזו הסיבה העיקרית מדוע יש צורך בפתרון הלוקח בחשבון שוני זה.

במקרים רבים על הטלפון הנייד לא מותקנים כל עדכוני הג'אווה והפלאש הרלוונטיים וזהו מקור לעוד באגים. תוסיפו על זה את הנטייה הטבעית שלנו להיות פחות סבלניים לגבי קריאת טקסטים ארוכים על מסך קטן ותקבלו אתר אינטרנט עם שיעור נטישה גבוה. במצב כזה האתר משול לכדור שלג מתגלגל, הנטישה המהירה של הגולשים (Bounce Rate) פוגעת בדירוג האתר במנועי החיפוש.

ברור שיש כאן בעיה, אתם חייבים פתרון אשר יאפשר לכל הגולשים לגשת לאתר שלכם. אף עסק לא רוצה לפספס גולשים בגלל שהם גולשים מטלפון סלולר והאתר שלו מיועד לצפייה במחשב, או להפך. אז מה עושים? מהם הפתרונות השונים לאתר סלולרי?

גלישה מהנייד

אתר רספונסיבי

אחד הטרנדים הפופולריים היום הוא אתרים רספונסיביים. זהו לא רק פתרון לסלולרי אלא ניסיון לבנות אתר המתאים לכל פלטפורמות הגלישה. האתר אמור להתאים את עצמו לכל גודל מסך ולהתאים לאייפון, לצורך הדוגמה, כמו שהוא מתאים למחשב נייד או מחשב שולחני. אתרים רספונסיביים הם מקובלים מאוד ויש רבים המשתמשים בהם. החיזוק המשמעותי לאתרם רספונסיבים מגיע ממנועי החיפוש עצמם, זוהי מדיניות מוצהרת של גוגל לתת להם העדפה בדירוג. מקדמי אתרים לא יכולים להתעלם מהדירוג בגוגל ולכן במקרים רבים מצדדים בשימוש בפתרון זה.

אתר ייעודי

אתר ייעודי הוא אתר שנבנה במיוחד עבור הפלטפורמה הסלולרית. כל התכנון שלו נעשה בשביל להתאים לתצוגה בטלפון הסלולרי. האתר מיועד עבור מסכי הטלפון הקטנים ולמעשה מדובר בגרסה מצומצמת של האתר המלא. מי שיגלוש מהמחשב יגיע לאתר מורכב יותר המכיל יותר מידע. אתר ייעודי נותן למשתמש את החוויה של השימוש באפליקציה. הפרט המהותי באתר ייעודי הוא השימוש בכתובת URL  נפרדת. הזיהוי של פלטפורמת הגלישה וההפניה לאתר הרלוונטי נעשים באופן אוטומטי על ידי מנועי החיפוש. הבעיה היא שמבחינת מקדמי האתרים יש כאן עבודה כפולה. ישנם גם דגשים מיוחדים לעיצוב אתרי סלולר יעודיים.

לקריאה נוספת: אתר מובייל ייעודי אל מול אתר רספונסיבי.

אתר דינאמי

אתר דינאמי הוא פתרון השואף ליצור אתר בעל קוד HTML שונה ומותאם לכל אחד מהפלטפורמות, בצורה דומה לאתר ייעודי, אך מבלי להשתמש בכתובות URL שונות. המערכת מזהה את פלטפורמת הגלישה ומפנה אותו לקוד ה HTML המותאם עבורו.  במקרה זה מנוע החיפוש מפנה תמיד לאותה הכתובות, האתר עצמו הוא זהה שמזהה ומציג את הקוד